140W 793nm Fiber Coupled Diode Laser
![product-1-1 ]9H[XS[P)DH%I5~YM3G8[II](/Content/uploads/201998745/201912251331571957433.jpg)
Product Description
Fiber coupled laser diode is a technology that couples laser diodes with optical fibers, and is used to couple laser energy from laser diodes to optical fibers for transmission. This technology combines the miniaturization and high efficiency of laser diodes with the flexibility and long-distance transmission capabilities of optical fibers, breaking the limitation that traditional lasers must be placed where they are used. The process of laser diode coupling to optical fiber is to use a series of optical elements (lenses) to assist in accurately matching and aligning the optical fiber core diameter, so as to couple the laser emitted by the laser diode into the optical fiber line for transmission.
These high power 140 Watt diode laser modules offer a center wavelength of 793nm.
They utilize proprietary coupling techniques to deliver high efficiency, high stability and very good beam quality.
Multiple single diode laser emitters are connected electrically in series and are coupled through micro optics to deliver the high brightness output.
Spec sheet
Item Number: FC793DL140
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 140W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 30W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >90mm |
| Fiber Length/Fiber Protective Tube | 1.5~2m/0.9mm Full Jacket |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 5.5A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 73V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 ITX[~[%(V~PHQE]MT@MT%SR](/Content/uploads/201998745/201912251335333997462.png)
FAQ:
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
Do you have any MOQ limit?
Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Hot Tags: 140w 793nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










