1W 638nm Fiber Coupled Laser Diode with TEC,PD,Thermistor

Product Description
1W 638nm Fiber Coupled Laser Diode are widely used in many fields, including fluorescence imaging, flow cytometers, optical disc reading and writing systems, barcode readers, alignment markers, medical and health equipment, intelligent manufacturing, military and police security, industrial detection, medical beauty, urban lighting, stage performances, etc.
In fluorescence imaging and flow cytometers, 638nm lasers provide important tools for precise cell analysis and biological detection due to their narrow line width and stable performance.
In medical and health equipment, the use of 638nm lasers improves the accuracy and efficiency of treatment, especially in the fields of holographic storage, biological detection and confocal microscopy, and its cost-effectiveness is extremely high.
Data sheet:
Item No.: FC638DZ1
Item Name: 1W 638nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 638±10nm |
| Output Power | 1W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 2m |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905/FC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 0.8A |
| Threshold Current Ith | 0.2A |
| Operating Voltage Vop | 17V |
| TEC | |
| Operating Current lop | 6A |
| Operating Voltage Vop | 19.6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Dimensional drawing

Hot Tags: 1w 638nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










