150W 808nm Fiber Coupled Diode Laser
A fiber-coupled laser diode is an incredibly efficient tool for a wide range of applications, including medicine, defense, and industrial manufacturing. The 150W 808nm Fiber Coupled Diode Laser has a high output power of 150W, making it the most potent fiber-coupled laser diode on the market today. The high power output is achieved by combining multiple individual diode lasers with a fiber optic cable to create a single beam with increased output power
Key features:
Highest power 150W output at 808nm
CW operation
Hermetically sealed, electrically isolated case
Multimode fiber 200um, NA 0.22
High electro-optical conversion efficiency
Customized output fiber length
Optional SMA905, Bare connector

Specification
Item Number: FC808DL150
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power | 150W |
| Slope Efficiency | 15W/A |
| Electrical | |
| Operating Current | 11A |
| Threshold Current | 1.0A |
| Operating Voltage | 33.5V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Package Size
![product-1-1 CGT9X{1MQDL0FT]%`%]BIZ6](/Content/uploads/202098745/202002191443572123853.png)
FAQ:
Can you provide technology supports?
Yes, we have a professional technology supporting team for your timely services.
Do you have any MOQ limit?
Low MOQ, 1pc for sample checking is available
What about the delivery?
We can offer the door to door services by air, just depend on your actual request. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX
Hot Tags: 150w 808nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, , Fiber Coupled Laser Diode











