Description
808nm Diode Laser 100W for Printing,Pumping
Available with compact package designs, 808nm fiber coupled laser diode enables high output power and high coupling efficiency in the industry. With high output power of 100W, 808nm laser diode provides super intense and CW laser light source in laser pumping source, medical, material processing and printing etc.
Customized version and systems designed for different fibers are available.
Applications:
| Specification: | |
| Output Power | 100W |
| Center Wavelength | 808nm |
| Spectral Width | 3.5nm |
| Threshold Current | 1.0A |
| Operating Current | 9.0A |
| Operating Voltage | 26.5V |
| Convention Efficiency | 40% |
| 95% Power | 0.18NA |
| Wavelength Shift vs. Temperature | 0.3nm/℃ |
| Slop Efficiency | 12.5W/A |
| Storage Temperature | -30~70°C |
| Operating Temperature | 15~35°C |
| Fiber Bend Radius | 75mm |
| Core Diameter | 200μm |
| Numeric Aperture | 0.22 |
| Fiber Connector | BARE |
Dimension Diagram
Hot Tags: 808nm Diode Laser 100W For Printing Pumping suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










