50W 808nm Fiber Coupled Diode Laser with PSU

Product Description
High efficiency and high stability: Laser diodes can efficiently convert electrical energy into laser energy, and the conversion efficiency is usually above 50%, which is much higher than other types of lasers1. In addition, the laser diode integrated machine has the advantages of low noise, good constant current characteristics, stable current, and strong anti-interference ability, ensuring the stability and reliability of the output
Long life: The average service life of laser diodes exceeds 10,000 hours, and the service life of some high-end products can even reach more than 20,000 hours, which greatly reduces the maintenance frequency and replacement cost of the equipment
Small size and light weight: The laser diode has a compact structure, small size, and light weight, which is very suitable for use in portable and mobile application equipment
Specification:
Item No.: FC808DL50PSU
Item Name: 50W 808nm Fiber Coupled Diode Laser with PSU
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 0-50W |
| Working Mode | CW/Pulse |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1~3m |
| Fiber Core | 200um,Multi-Mode |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 at aperture end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Control Mode | |
| Internal CW Mode | Use front panel knob to regulate power, button control switch |
| External CW Mode | To access external signals by using the ex-control interface, analog control power, TTL level control switches |
| RS232 Mode | EX:RS232 connects to PC, and use "BrandNew RS232 Terminal" software to control device |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -20-45℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Hot Tags: 50w 808nm fiber coupled diode laser with psu suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










