2W 808nm Fiber Coupled Laser Diode
2W 808nm Fiber Coupled Laser Diode with a core diameter of 105um have shown many advantages in specific applications. First, it has high laser power transmission capability and is suitable for high-power transmission fields such as laser transmission, laser coupling, laser welding and laser cutting. In addition, this fiber-coupled laser diode also has good flexibility and high strength. It is made of high-purity quartz material and has excellent properties such as low transmission loss and high transmittance. These characteristics make it widely used in high-power transmission fields such as laser medical treatment, spectral detection, lighting and sensors
Working principle:
Laser diodes work based on a variety of semiconductor compound materials (such as GaAs, InP, etc.) to convert electrical energy into laser power. Through fiber coupling, lasers can be efficiently transmitted to the required location.

Drawing:

Specification:
Item No.: FC808DL2
Item Name: 2W 808nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 2W |
| Spectral Width FWHM | ≤6nm |
| TYP NA(90% Energy) | 0.15NA |
| Slope Efficiency | ≥0.95W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 30mm |
| Buffer Diameter | 250um |
| Fiber Core Diameter | 105um |
| Fiber Cladding Diameter | 125um |
| Electrical | |
| Operating Current | 3.5A |
| Threshold Current | ~0.2A |
| Operating Voltage | <2.0V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.30nm/℃ |
Hot Tags: 2w 808nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode,










