20W 808nm 105um Fiber Coupled Laser Diode
Fiber coupling laser diodes are achieved by transforming the asymmetric radiation from the laser diode chip into an output fiber with small core diameter by using special micro optics. Inspecting procedures in every aspect come to a result to guarantee each product with the reliability and stability. Various output powers wavelengths are available for you to choose from
Application:
Fiber Laser Pumping Source
Soild-state Laser Pumping Source
Direct Semiconductor Laser

Data sheet:
Item No.: FC808DL20
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 20W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Connector | FC/SMA905/ST |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9.5A |
| Threshold Current Ith | 1.2A |
| Operating Voltage Vop | 5.6V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
FAQ:
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
What's package?
Original Carton Package. Or as customers' requirement.
Hot Tags: 20w 808nm 105um fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










