30W Detachable 808nm Pump Diode Lasers Module High Power
Description
30W Detachable 808nm Pump Diode Lasers Module with standard fiber couplers for 400 micron core diameters. These lasers are manufactured using specialized fiber coupling technology, resulting in high efficiency, high stability and excellent beam quality in bulk quantities. The most common application for these lasers is solid-state laser pumping

Feature
- Wavelength:808nm
- Wavelength tolerance:±10nm
- Output power:30W
- Fiber core:200um
- Connector: SMA905

Application
- Fiber Laser Pumping Source
- Laser Lighting
- Scientific Research
- Visual Presentation Enjoyment
Data sheet
Item No.: FC808CB30
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm ±10nm |
| Output Power | 30W |
| Fiber | Detachable Fiber |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Fiber Length | 1m/0.9mm jacket |
| Electrical | |
| Operating Current | 18A |
| Threshold Current | 2A |
| Operating Voltage | 7V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Drawing
Hot Tags: 30W Detachable 808nm Pump Diode Lasers Module High Power suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode













