400W 808nm Hair Removal Fiber Coupled Diode Laser
Fiber-coupled lasers can stably transmit high-energy laser beams, ensuring that the laser energy can fully act on the hair follicles, thereby achieving efficient hair removal results. This high efficiency makes laser hair removal the preferred method for many people. Laser hair removal technology is based on the principle of selective photothermal action, mainly targeting hair follicle tissue with high concentrations of melanin, while having little effect on surrounding skin tissue. This precision reduces damage to the surrounding skin and improves the safety of treatment
Features:
400watt, 808nm wavelength
(especially good for black hair on the yellow skin or the light skin)
Working mode: QCW, also Pulsed
(Pulse Width: 5-600ms; Frequency: <30Hz; Duty Cycle: <60%)
Special design for Fiber Coupled Diode Laser Hair Removal Machine

Data sheet:
Item No.: FCHR808DL400
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Output Power | 400W |
| Working Mode | QCW |
| Pulse Width | 5-600ms |
| Frequency | <30Hz |
| Duty Cycle | <60% |
| Fiber Length | 1~3m |
| Electrical | |
| Frequency | 47~63Hz |
| Operating Voltage Vop | 85~260V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30~50℃ |
| Water Temperature | 20~25℃ |
| Water Flow Rate | >3L/min |
Fiber Optical Window

PSU Drawing

Hot Tags: 400w 808nm hair removal fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










