Description
808nm 40Watt Fiber Coupled Diode Laser
Product Desricption

Advantages
Hard solder aseembly technology
Higher reliability
Optimized OE conversion efficiency
Standard configuration and customer-design package
Approlications

Specification
| Optical | |
| Center Wavelengthλ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 0~40W |
| Operating Mode | CW/QCW |
| Power Adjustable | 0-100% |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200μm, Multi-Mode |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Fiber Length | 1~3m |
| Electrical | |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Electric Current | 25A |
| Control Mode | |
| Internal CW Mode | Use front panel knob to regulate power, button control switch |
| External CW Mode | To access external signals by using the ex-control interface, analog control power, TTL level control switches |
| RS232 Mode | EX:RS232 connects to PC, and use “BrandNew RS232 Terminal” software to control device |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -20-45℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Product External Power Requirements
DC 24V,current is over25A(Use the external connection to access the DC24V air plug).
Packing
One set in a case(According to your request).

Delivery
Normally 8 days,FedEx,DHL Express,UPS,TNT.

Payment Term
T/T and Western Union, For your Choices.
Return Policy
Buyer Pay the Shipping Cost.
Our company
Hangzhou Brandnew Technology Co.,Ltd.

Core Competency
◆ Diode Packaging ◆ Beam Shaping
Factory View



Certifications


















