Description
![]() 760nm/808nm/1064nm 600watt Vertical Stack Bar Laser Diode We supply 760nm/808nm/1064nm 600watt Vertical Stack Bar Laser Diode with a professional factory which manufacturers high quality and sells at competitive price. |
Advantages:
1.6bars or 10bars for your choice
2.Better Effect for different skin color
3.Optimized Conversion Efficiency
4.Long warranty time 20months,>30 millions shots
Specifications:
| Item No.: WC781VS600 | |
| Item Name: 760nm/808nm/1064nm 600W Vertical Stack Bar Laser Diode | |
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 755.808.1064nm |
| Output Power | 600W |
| Number of Bars | 6 |
| Working Mode | QCW |
| Pitch Between Bars | 3.4mm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | ~39Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | ~13Deg |
| Pulse Width | 10~400ms |
| Duty Cycle | 1~42% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~20A |
| Operating Voltage Vop | ~1.8V/Bar |
| Power Conversion Efficiency | ~49% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (No Condensation) | 15~30℃ |
| Storage Temperature (No Condensation) | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 3.5L/min |
| Max Inlet Pressure | 0.4~0.6MPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Product view:


Packing
One set in a case(According to your request)
Delivery
Normally one to four Weeks with FedEx,DHL Express,UPS,TNT














