Description
50W 808nm 200um CW Fiber Coupled Diode Laser For Illumination
This laser diode modules can provide a unique solution for the market,offering powerful technical attributes in a cost-effective package.
Overview:
CW Working mode,50W output power, 808nm central wavelength
200um/0.22NA/SMA905/1m
Other wavelength and output power available
High coupling efficiency
Application:
Fiber Pumping Source
Fiber Engraving Source
Material Processing
Medical Application

Data Sheet
Item No: FC808DL50
Item Name: 50W 808nm CW Fiber Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 50W |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| >90% Power | 0.15NA |
| Slope Efficiency | 5.8W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11.5A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 11V |
| Power Conversion Efficiency | 6W/A |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 50w 808nm cw fiber laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










