Description
35W 808nm Fiber Coupled Laser Diode
with 400um 0.22NA fiber
The diode laser can integrate several functions upon customizable request. Compact and operate-friendly designs make it very easy to use. To meet customer’s specific demanding and provide high quality products and laser solutions are our eternal pursuit.
Applications:
● Medical ● Lighting
● Pump Source ● Material Processing

Data sheet:
Item No.: FC808DL35
Item Name: 35W 808nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 35W |
| Spectral Width FWHM | 3.5nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Core | 400um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/SMA905/ST |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9.0A |
| Threshold Current Ith | 1.0A |
| Operating Voltage Vop | 9V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Package Drawing:

Hot Tags: 35w 808nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, , Fiber Coupled Laser Diode










