65W 808nm Fiber Coupled Diode Laser
Available with multiple compact package designs, 808nm fiber coupled laser diode enables high output power and high coupling efficiency in the industry. With wide output power range from 1W to 150W, 808nm infrared laser diode provides super intense and CW infrared laser light source in many fields.
Key features:
High output power 808nm infrared laser light
Wide fiber range: output power from 200μm or 400μm core fibers
Narrow line width
High coupling efficiency, stable performance, and long operating lifetime

Spec sheet:
Item No.: FC808DL65
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 65W |
| Spectral Width FWHM | 7nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um/400um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 8A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Package Drawing
![HV6V~3%[W2}F`2(39BO]U40](/Content/uploads/202098745/20200824140746f434a2218ede485d95978d956fe58cef.png)
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 65w 808nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, , Fiber Coupled Laser Diode










