8 Pin Fiber Coupled Diode Laser
8 Pin Fiber Coupled Diode Laser with aiming beam, PD and thermistor.
Functions:
Temperature monitoring: PD thermistors can monitor the temperature inside the laser in real time, which is essential to prevent overheating and protect the laser from damage.
Feedback control: By feeding back the monitored temperature information to the control system, the operating parameters of the laser, such as the current or the power of the pump source, can be adjusted to keep the laser running at the optimal operating temperature.
Improved stability: Through precise temperature control, the fluctuation of laser output caused by temperature changes can be reduced, thereby improving the stability of the laser.

Data sheet:
| 808nm Beam | |
| Center Wavelength λ | 808nm ±5nm |
| Output Power | 3W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Operating Current Iop | 4A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 1.7V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Aiming Beam | |
| Center Wavelength λ | 650nm ±10nm |
| Output Power | ~10mW |
| Operating Current Iop | 100mA |
| Operating Voltage Vop | 2.3V |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905/FC/ST |
| Fiber Length | 1M |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
![product-1-1 ~(33U8S}381S)$F~BG]`4[S](/Content/upload/201998745/201906211600197434412.png)
Hot Tags: 8 pin fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, , Fiber Coupled Laser Diode










