Description
2W 1300nm Free Space Laser Diode
The FS1300DL2 module is an advanced high-power laser diode operating at a wavelength of 1300nm, meticulously encased in a transparent High Heat Load (HHL) package. This sophisticated device is equipped with an integrated photodiode, thermistor, and Thermoelectric Cooler (TEC) to ensure meticulous temperature regulation.
Key Features
Wavelength: 1300 nm ±10 nm
2 W CW Optical Output Power
Internal Photodiode
Integrated Thermistor and TEC
HHL Package, with Window

Date sheet
Item Number: FS1300DL2
| Optical | |
| Center Wavelength | 1300nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 2W |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | <6A |
| Threshold Current Lth | <0.65A |
| Operating Voltage Vop | 1.2V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temp. | -40~80℃ |
Drawing:

Hot Tags: 2w 1300nm free space laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China










