20W-170W 878.6nm VBG Fiber Coupled Laser Diode
Overview:
For tolenrance wavelength locked,a reflective volume Bragg grating is used in order to solve the problem of semiconductor laser wavelength locking and narrow line width.It reduces the sensitivity of the grating to ambient temperature and vibration, and has achieved remarkable results in wavelength stabilization and line width compression of high-power semiconductor lasers. Based on the angle and wavelength selectivity of the volume Bragg grating, the light waves emitted by each unit in the external cavity of the laser array are selected and fed back to the adjacent units to realize phase-locking of the external cavity of the laser array, and the spectral width is compressed to ten times of the original First, the corresponding far-field divergence angle is below 1.5 mrad, which greatly improves the quality and stability of the beam output, so it is widely used
Feature:
Power from 20W to 170W
Wavelength locked from threshold current to operating current full range
FMWH<0.5nm
Long life, high conversion efficiency,
Compact size and stable performance
Application:
Pumping sources for solid-state lasers and solid-state picosecond lasers.

Data Sheet:
Item No: FC8786WS150
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 1nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 37V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 878.6nm vbg fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China










