500W 808nm Fiber Coupled Diode Laser radar
Features:
-
808nm wavelength
-
500W output power
-
300μm fiber core diameter
-
0.22 N.A.v
Applications:
- Air defense,
- radar,
- electronic warfare,
- electro-optics,
- avionics,
- guidance,
- land and weapon systems

500W, 808nm laser diode provides super intense and CW laser light source in laser pumping source, medical, material processing and printing etc. Customized version and systems designed for different fibers are available.
Specifications
Item No:FC808DL500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 500W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | Detachable |
| Fiber Core | 300um |
| Fiber Length | 1M/0.9mm jacket |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 20A |
| Threshold Current Lth | 3A |
| Operating Voltage Vop | 70V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |

Multimode Fiber Coupled Laser Diodes:
Multimode fiber-coupled laser diodes are manufactured using semiconductor wafers based on wide-area side-emitting laser diode chips. They have a wider waveguide and emission area and therefore can produce higher laser power or output power.
Multimode laser diodes can emit light over a wider surface area due to the wide beam diffraction range. However, due to the wider emission region, the beam quality of multimode laser diodes is lower than that of single mode laser diodes.
Our company also offers a range of other 808nm products, including vertical and horizontal stack arrays, as well as COS (Chip-on-Submount) laser diodes. If you require products with different wavelengths, please feel free to contact us. We are capable of providing customized solutions tailored to your needs. Simply let us know the desired wavelength, power, packaging, and other specifications, and we will work with you to provide the best solution.
Solicite información sobre la matriz apilada de 500 W y 808 nm.
Hot Tags: 500w 808nm fiber coupled diode laser pumping source suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, , Fiber Coupled Laser Diode factory, , Fiber Coupled Laser Diode China















