120W 878.6nm Fiber Coupled Laser Diode for ultrafast lasers
Built on the foundation of single-emitter laser diodes, high brightness fiber coupling and simplified packaging, Brandnew laser offers the highest brightness and highest power diodes in the industry today.
The Brandnew wavelength stabilized diode laser offers up to 120W output power from a 200 µm fiber. The diode laser maintains its unparalleled reliability and efficiency by coupling high-brightness high-power single-emitter diodes with a proprietary optical design for efficient fiber coupling.
Brandnew fiber coupled diode laser platform is designed and manufactured to meet custom high-performance and high-reliability requirements for fiber and solid-state laser pumping.
Data sheet
Item Number: FC8786DL120
| Optical | |
| Center Wavelength | 878.6±0.5nm |
| Output Power | 120W |
| Spectral Width FWHM | 0.5nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 75mm |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current | 11A |
| Threshold Current | 1A |
| Operating Voltage | 26V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Package Drawing

OPERATING NOTES Avoid eye exposure to direct or scattered radiation. ESD precautions must be taken. Please connect pins to wires by solder instead of using socket when operation current is higher than 6A. Soldering point should be close to the root of the pins. Soldering temperature should be lower than 260℃ and time shorter than 10 second. Use constant current power supply. Avoid surge current. Laser diode must be used according to the specifications. Laser diode must work with good cooling. Operation temperature is 20℃~ 30℃.. Storage: -20℃~ +70℃, all pins short-circuit.
Hot Tags: 120w 878.6nm fiber coupled laser diode for ultrafast lasers suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China










