20W 915nm Fiber Coupled Diode Laser

Product Description
915nm Fiber Coupled Diode Laser has been developed for pumping, medical or materials processing applications. This diode laser has been designed to delivery very high output power for the fiber laser market and for direct system manufacturers to with a more compact pump configuration. Various output powers are available. Custom wavelengths and configurations available upon request.
In the fields of laser pumping, industrial processing, scientific research, etc., 915nm high-power semiconductor laser chip products provide stable and reliable light sources, helping companies improve product performance and reduce costs and increase efficiency. These applications are mainly concentrated in the research and production of fiber lasers and solid-state lasers, as well as providing support for companies that provide semiconductor laser pump sources.
Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 915±5nm |
| Output Power | 20W |
| Spectral Width FWHM | 3.5nm |
| Slope Efficiency | 2.5W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 5.6V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

FAQ:
What's package?
Original Carton Package. Or as customers' requirement.
What about the delivery?
We can offer the door to door services by air, just depend on your actual request. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX
Do you offer guarantee for the products?
Yes, all products have been tested before shipping out.
Lifelong technique support. 2 years warranty.
Hot Tags: 20w 915nm fiber coupled laser diodes suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










