Description
40W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
Quick details:
High Coupling Efficiency
Good heat dissipation performanceThe diode laser can integrate several functions upon customizable request.
Compact and operate-friendly designs make it very easy to use.
Application:
Biomedical imaging systems
Medical diagnosis
Confocal microscopy
Optical instrument
Bio-medical instrument
Drawing
Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 40W |
| Spectral Width FWHM | <7nm |
| Slope Efficiency | 4.5W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >40mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11.5~12.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5~0.9A |
| Operating Voltage Vop | 8.5~12V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Temperature Coefficient |
~0.3nm/℃ |
Hot Tags: 40w 915nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










