Vertical Laser Diode Stack

Quick details:
3bars, 5bars, 6bars, 10bars, 12bars, 16bars optional
100W per bar or 60W per bar, for your choice
808nm single wavelength, trio wavelength 755 808 1064 is also available
Quality warranty is 20 months. Number of shots: >30 millions
The vertical laser diode stack series is a unique solution for the hair removal market, offering powerful technical attributes in a cost-effective package.
Compatible with most of Chinese hair removal machine, such as ADSS, Weifang KM.
Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A/60A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing

FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: vertical laser diode stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










