30W 915nm Fiber Coupled Diode Laser With Aiming Beam
Overview
Features:
Aperture: 200 um
Mode: Multi Mode
Aiming beam
Photodiode
Thermistor
Applications:
This efficient low cost package is designed to meet the needs of professional medical customers needing repeatable high power in a rugged fiber coupled package.
Other applications such as DPSS, illumination, range finding, targeting and precision LiDAR benefit from the high power.

Data sheet:
Item No.: FC915DL30A
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 30W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Aiming Beam | |
| Center Wavelength λ | 650nm ±10nm |
| Output Power | 5mW |
| Operating Current Iop | 100mA |
| Operating Voltage Vop | 2.4V |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 5.4V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >75mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 200um/220um/320um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1M |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
| Lead Soldering Temperature, 10 Sec max | 250℃ |
Drawing

FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 30w 915nm fiber coupled diode laser with aiming beam suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










