Description
400W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
Overview
Features:
fibre-coupled output
optical power 400 Watt
small NA of 0.22
conductively cooled package
maintenance-free
long lifetime
Applications:
Fiber and Solid-State Lasers Pumping
Telecommunications
Metrology (Location, Optic Fiber Quality Check, Range Finding)
Medicine (Therapy, Acupuncture, Microsurgery)
Material Proccesing (Cutting and Welding of Metals, Engraving)
Tactical purposes (Night Viewing Devices, Laser Sights)

Specification:
Item no.: FC915DL400
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 400W |
| Slope Efficiency | 18W/A |
| Electrical | |
| Operating Current | 25-28A |
| Threshold Current | 1.1A |
| Operating Voltage | 62~64V |
| Fiber | |
| Fiber Core | 220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
Drawing
![product-1-1 ((MK}`$F$]@9V1D9R6}3UK8](/Content/upload/201998745/201910241341476298468.png)
Hot Tags: 400w 915nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










