Description
800W 915nm Fiber Coupled Laser providing pump power
Features:
- 800W High Output Power, 915nm Wavelength
- Bare End Fiber Connector or Alternatives
- Offering reliable support for pumping in fiber laser applications.
- Ideal for providing pump power in solid-state laser systems.
- Facilitating efficient material processing through direct diode application.
applications:
- Science & Technology
- Medicine
- Beauty & Health

- These 800W lasers offer an efficient electrical input to optical output power.
- The typical knee for the threshold point is approximately 2 amps and they achieve full power operation at roughly 45 amps of current and 45V forward voltage.
Data sheet
Item Number: FC915DL800
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm±10nm |
| Output Power | 800W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 45A |
| Threshold Current Lth | 2A |
| Operating Voltage Vop | 45V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Laser drawing:
Hot Tags: 800w 915nm fiber coupled laser pumping suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










