Description
10W 915nm Fiber Coupled Laser Diode
Description
- Our products are tested for quality and aging before entering the market.
- We pay more attention to the quality of our products.
- Product quality is the main factor in retaining customers. Quality first is the principle we always insist on.
- Fiber-coupled diode laser packages are designed to allow the use of air-cooled or water-cooled thermal management.
- As with all laser diodes, the device will age faster as the temperature rises.
- Enclosure temperatures should be actively controlled and kept within a safe operating temperature window.
- Installation of a proper heat sink for a diode laser on a heat sink can greatly extend the life of the laser.

Features
- High brightness
- RoHS Compliance
- High Stability
- Good working performance

Usage
- Laser Lighting
- Scientific Research
- Display Entertainment
Parameters
Item No.: FC915DL10
Item Name: 10W 915nm Fiber Coupled Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Length | 1m/0.9mm jacket |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Detailed Drawing
FAQ
Q: What is the wavelength you need?
A: We have 450~1550nm laser diode.
Q: What is the requirement for the output power?
A: BrandNew can customize according to your requirements.
Hot Tags: 10w 915nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










