QCW 250W 915nm Fiber Coupled Laser Diode
QCW working mode (Quasi-Continuous Wave) is a laser working mode between continuous wave (CW) and pulse working mode. QCW laser works in the form of pulses, but the duration of each pulse is limited, and there is a certain interval between pulses. This working mode enables QCW lasers to reduce heat dissipation and thermal impact while maintaining a certain output power, and is suitable for application scenarios that require high-energy short pulses.
Features
QCW: 250W CW: 180W
Duty Cycle: 10% Modulation Frequency: 10Hz
Fiber: 135um/0.22NA/1.5m/Bare
laser chip from Jenoptik Germany
lifetime: over 10000hours

Data sheet
Item No.: FC915DL250
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 250W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core Diameter | 135um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25~26A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 25~26V |
| Power Conversion Efficiency | 48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature(Non-Condensing) | 15~35℃ |
| Storage Temperature(Non-Condensing) | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing size

Hot Tags: qcw 250w 915nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










