10W 940nm Fiber Coupled Laser Diode
10W 940nm Fiber Coupled Laser Diode leverages a long history of fiber-coupled packages, incorporating a highly-reliable design in a scalable commercial product. It is special design for pump, industry application.

Data sheet:
Item No.: FC940DL10
Item Name: 10W 940nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | ≤6nm |
| Fiber | |
| Fiber Length | 1m/2m |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | ST/SMA/CO/Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤12A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Power Conversion Efficiency | ~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Why choose us and you will get a stable business ?
normal lead time is very fast, 1-2 weeks
Quality warranty: 1 year
BrandNew's strengths are in talent employees, quality engineering,Process control, product development and volume manufacturing.
Core Competency
◆ Diode Packaging ◆ Beam Shaping
◆ Reliability Testing ◆ Efficient Cooling
Pls contact us to get the best price!
Hot Tags: 10w 940nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, wholesale Fiber Coupled Laser Diode










