150W 940nm Fiber Coupled Diode Laser
940nm wavelength has a wide range of applications
Laser therapy device: 940nm wavelength laser is used for the absorption peak of oxygenated hemoglobin in the infrared band. Its characteristics are that the absorption of hemoglobin is 3 times that of 808nm semiconductor laser, while the absorption of melanin is only one-third of 808nm semiconductor laser. Therefore, 940nm semiconductor laser therapy device can be used for the treatment of skin blood diseases such as red blood streaks and varicose veins, as well as laser beauty applications.
Infrared surveillance camera: 940nm wavelength infrared light is in the infrared spectrum range that is invisible to the human eye and has good concealment. Therefore, 940nm infrared lamp beads are suitable for applications that require high concealment, such as infrared surveillance cameras in security systems, which can provide infrared lighting at night without attracting attention
Features:
940nm wavelength
Output power 150W from 105um Fiber
Special design for fiber laser pumping


Spec sheet:
Item No.: FC940DL150
| Optical | |
| Center Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 13W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 60mm |
| Fiber Core | 105um±1.5 |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1~2m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 14A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Detailed measurement:

Hot Tags: 150w 940nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, wholesale Fiber Coupled Laser Diode










