Description
8W 940nm Continuous Wavelength Fiber Coupled Multimode Laser Diodes
0.22NA/105um/SMA905/1m
![]() SMA905 | ![]() Product View | ![]() 2-Pin Package |
Specifications
| Optical Characteristics | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 8W |
| Spectral Width FWHM | ≤6nm |
| >90% Power | 0.15NA |
| Polarization Mode | TE |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.28nm/°C |
| Fiber Parameters | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Core/Cladding Diameter | 105/125μm |
| Connector Type | CO/ST/SMA |
| Fiber Length | 1m |
| Electrical Characteristics | |
| Operating Current Iop | ≤12A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Slope Efficiency | ≥0.9W/A |
| Power Conversion Efficiency | ≥48% |
| Thermal Parameters | |
| Operating Temperature | 15~55°C |
| Storage Temperature | -30~70°C |

Delivery
Normally 1-2 Weeks
FedEx,DHL Express,UPS,TNT
Payment Term
T/T and Western Union, For your Choice
Return Policy
Buyer Pay the Shipping Cost.


Hot Tags: cw fiber coupled laser diode at 940nm suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, wholesale Fiber Coupled Laser Diode













