Description
Scientific Research 808nm Conduction Cooled CS 40W Diode Laser



Main Features:
High Power Conduction Cooled CS-Mount Laser Diode Bar
Low divergence
High reliability
CW working mode
Application:
Laser pumping
Industry
Defense and military
Scientific research
Specifications:
Item no.:CC808SD40
| Optical Characteristics | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 40W |
| Spectral Width FWHM | ≤4 |
| Spectral Width FW90%E | ≤6 |
| Fast Axis Divergence FWHM | 35 Degree |
| Slow Axis Divergence FWHM | 8 Degree |
| Polarization Mode | TE |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.28nm/°C |
| Electrical Characteristics | |
| Operating Current Iop | ≤48A |
| Threshold Current Ith | ≤10A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Slope Efficiency | ≥1.05W/A |
| Power Conversion Efficiency | ≥45% |
| Thermal Parameters | |
| Operating Temperature | 15~30°C |
| Storage Temperature | 0~55°C |
| Recommended Heatsink Capacity | ≥80W |
Package Drawing:












