Description
Fiber Coupled Diode Laser 940nm

Product Description
This diode laser module has been developed for fiber laser pumping applications and in medical or materials processing applications. It offers up to 4W laser power from a 105µm fiber into a 0.22 numerical aperture with optional wavelength stabilization from 940nm.
Inspecting and burn-in procedures in every aspect come to a result to guarantee each product with the reliability, stability and long lifetime.
Application:

Specification:
| Characteristics: | |
| Output Power | 4W |
| Center Wavelength | 940nm |
| Spectral Width | 3nm |
| Threshold Current | 0.35A |
| Operating Current | 4.4A |
| Operating Voltage | 1.7V |
| Convention Efficiency | 53% |
| >90% Power | 0.15NA |
| Wavelength Shift vs. Temperature | 0.32nm/℃ |
| Slop Efficiency | 1.0W/A |
| Storage Temperature |
-30~70°C Non-Condensing |
| Operating Temperature | 15~55°C |
| Fiber Bend Radius | 37.5mm |
| Core Diameter | 105μm |
| Numeric Aperture | 0.22 |
| Fiber Connector | BARE |
Design Drawing:

Hot Tags: fiber coupled diode laser 940nm suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, wholesale Fiber Coupled Laser Diode










