10W 976nm 980nm Fiber Coupled Laser Diode
In the field of beauty, 980nm laser can be used for laser freckle removal, black acne scar removal and other beauty projects due to its good beam quality and moderate penetration depth. By controlling lasers of different wavelengths, it can selectively act on pigment groups in the skin to improve skin quality
Features:
Special design for medical use
SMA or FC connector, for your choice
laser chip imported from Jenoptik Germany
substrate/shell imported from Tecnisco Japan
fiber imported from Nufern Germany

Data sheet:
Item No.: FC976DL10
Item Name: 10W 976nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±10nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | ≤7nm |
| Fiber | |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/SMA/Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11-12.5A |
| Threshold Current Ith | 0.55-0.9A |
| Operating Voltage Vop | 1.75-2.2V |
| Power Conversion Efficiency | ~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
FAQ:
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
What about the delivery?
We can offer the door to door services by air, just depend on your actual request. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
Hot Tags: 10w 976nm 980nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










