250W 976nm Fiber Coupled Laser Diode
250W 976nm Fiber Coupled Laser Diode are manufactured by adopting specialized fiber-coupling techniques, resulting in volume products with high efficiency, stability, and superior beam quality.
The highest power can up to 300W. Brandnew’s products are the highest quality fiber-coupled diode lasers in the industry, offering you the simplest way of delivering the high output power from a diode laser to your application.
Application:
Industrial fiber lasers
Fiber laser amplifiers
Direct diode material processing systems
Data sheet:
Item No.: FC976DL250
Item Name: 250W 976nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±3nm |
| Output Power | 250W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200um |
|
Fiber Cladding Diameter |
220um |
| Fiber Buffer Diameter | 320um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5-2m, can be customized |
|
Fiber Connector |
Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 17.5-21A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 34-36V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 250w 976nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










