150W 976nm Fiber Coupled Laser Diode
Small size and light weight: Using optical fiber as the transmission medium, fiber lasers have the advantages of small size and light weight, which is easy to install and use.
Strong anti-interference ability: Due to the use of optical fiber as the transmission medium, fiber lasers have strong anti-electromagnetic interference ability.
Long life: The fiber laser has good beam quality and stable output, so it has a long life.
Warranty:
Factory burn-in tested with minimum one year warranty for workmanship and materials after receipt of items.
Features:
976nm wavelength
150W output power
106.5µm fiber core diameter
0.22N.A.
Applications:
Fiber laser pumping


Spec sheet:
Item No.: FC976DL150
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 13W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 14A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temp. | -20-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 150w 976nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










