60W 975nm 976nm 980nm Fiber laser diode
Main Feature:
For quality side, in order to assure the stable and long lifespan, we use laser chip from Jenoptik Germany.
For better cooling and heat dissipation, we use substrate/shell from Tecnisco Japan.
For high power efficiency, we use fiber from Nufern.
All those features can guarantee the quality and long lifespan for the laser together with best AnSn Soldering technology.
Application:
Laser welding, laser cutting, laser pumping...
Spec sheet
Item No.: FC975DL60
Item Name: 60W 975nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 975nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 60W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Slope Efficiency | 5.2W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >40mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Numerical Aperture (>95% Power) | 0.18NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 9.8V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Precautions For The Use
Absolute Maximum Ratings may be applied to the Device for short period of time only. Exposure to maximum ratings for extended period of time or exposure above one or more max ratings may cause damage or affect the reliability of the Device.
Hot Tags: 60w 975nm 976nm 980nm fiber laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










