CW 270W 915nm Fiber Coupled Laser Diode
Overview
Main Feature:
Highest power at 915nm is 750W
Fiber Numerical Aperture (>90% Power) 0.16NA
Customized laser modules and fibers on request
The light exiting the fiber has a circular and uniform intensity profile.
Application:
Light source for laser welding machine, laser cutting machine, laser pumping machine...
Fiber coupled laser diodes are used in a variety of industrial applications, such as laser cutting, laser welding, and laser marking. Lasers can be used to cut materials, weld metal, and mark objects with permanent markings. They are also used in a variety of other industrial applications, such as printing, packaging, and manufacturing.

Specification
Item No.: FC915DL270
Item Name: 270W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 270W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture (>90% Power) | 0.16NA |
| Fiber Length | 1.5~2m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current | 18~22A |
| Threshold Current | 1.1A |
| Operating Voltage | 29~32V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~45℃ |
| Wave Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing

FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
Hot Tags: cw 270w 915nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










