Description
200W 975nm 976nm 980nm Fiber Laser Diode
Features:
High power 200W
Compact and operate-friendly designs
Fiber Numerical Aperture 0.22NA
Working Mode CW

Drawing:

Data sheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±10nm |
| Output Power | 200W |
| Spectral Width FWHM | <5nm |
| Slope Efficiency | >17W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12~13A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 32.5V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
About us
Contact us
Hot Tags: 200w 975nm 976nm 980nm fiber laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










