70W 975nm 976nm 980nm Fiber Laser Diode
Brandnew's products are the highest quality fiber-coupled diode lasers in the industry, offering you the simplest way of delivering the high output power from a diode laser to your application.
Application: Medical Printing Industry Pumping

Drawing:
![P@7~[G]XGB{_6S@98YYWV8P](/Content/upload/201998745/201908121406441177214.png)
Data sheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±10nm |
| Output Power | 70W |
| Spectral Width FWHM | 3.5nm |
| Slope Efficiency | 5.8W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare/SMA905/CO |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13A |
| Threshold Current Ith | 0.6A |
| Operating Voltage Vop | 12V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
About us
Hangzhou Brandnew Technology Co., Ltd.
Founded in 2011, BrandNew, the laser diode company, manufactures high-power diode lasers and systems in a wide range of output powers and wavelengths including fiber-coupled, stack bar lasers and plug and play lasers.
Cooperated with Institute of semiconductors Chinese academy of sciences and Zhejiang University, Today, over 60 technicians and 2 scientists, 20 technicians are with PHD degree. Production space is 10000 Class Lab Clean Room with 2000 square meters. Turnover per year is more than 10M US dollars.
Contact us
Order Procedure:
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-4 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 70w 975nm 976nm 980nm fiber laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










