20W 976nm Fiber Coupled Laser Diode
Brandnew delivers fiber coupled diode lasers employing professional coupling technology, that enjoy multiple advantages, e.g., compact design, stable output power, high power, high efficiency and convenient packaging.

Drawing:

Specification:
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 20W |
| Spectral Width FWHM | ≤7nm |
| 90% Power | 0.15NA |
| Slope Efficiency | ≥1.8W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 30mm |
| Buffer Diameter | 250um |
| Fiber Core Diameter | 105um |
| Fiber Cladding Diameter | 125um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | CO/ST/SMA |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤11.5A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤3.7V |
| Power Conversion Efficiency | ≥47% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
About us:
Certification:
Contact us for more info
Order Procedure:
1. Contact us for more details via email(info@brandnew-china.com)
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-4 weeks depends on different order qty.
5. After delivery, we will send you DHL UPS tracking number.
Hot Tags: 20W 976nm Fiber Coupled Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










