Description
150W 808nm CW Single Bar Laser Diode
----for pumping,hair removal machine,scientific research,military,industry cutting 25 emitters or 47 emitters

Features:
High Reliability.
High Stability.
Hard Solder Aseembly Technology.
Optimized OE Conversion Efficiency.
Stardard Configuration and Customer-design Package.
Specifications:
Item No.: CC808SB150
Item Name: 150W 808nm CW Conduction Cooled Single Bar Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Spectral Width FW90%E | ≤6nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤105A |
| Threshold Current Ith | ≤20A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥55% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
| Coolant | Deionized Water |
| Flow Rate/Bar | 0.4-0.7L/min |
| Max Inlet Pressure | 380kPa |
| Resistivity | 0.25-5MΩ*cm |












