Description
360W 976nm Fiber Coupled Diode Laser
Features:
9XX wavelength
Multi-mode Fiber Coupled Laser Module
TE cooler, PD and red aiming beam is optional
Customized solution for wavelength,power and fiber core
Long-term stability and long lifetime
Applications:
Fiber Laser pumping
Scientific Research
Material Processing
Medical Laser treatment(Bio medical treatment, therapeutic procedures, aesthetic treatments)

Specification:
Item No.: FC976DL360
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 360W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 26A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 31.5V |
| Thermal | |
| Operating Temperature (Non-Condensing) | 15~35℃ |
| Storage Temperature (Non-Condensing) | -20~55℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
Size drawing:
![4)5V)7]A]K9G{LVJ~PNXJE5](/Content/uploads/202098745/2020081810462572ac5c1fa5f146dfabb61cac12a3eff7.png)
Hot Tags: 360w 976nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










