CW 860nm Fiber Coupled Diode Laser With TEC For Fiber Optic Sensors
Feature:
- CW working mode
- High coupling efficiency
- Robust design for operation in harsh environments
- Compact design, convenient to use
- Small and easy to handle
Application:
- Fiber Laser Pumping
- Material Processing
- Measurement light source

860nm Fiber Coupled Diode Laser With CW working mode, TEC function, FC/PC fiber connectors, our product is achieved by transforming the asymmetric radiation from the laser diode chip into an output fiber with small core diameter by using special micro optics.
Data Sheet
Item No: FC860DL4
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 860nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 4W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Length | 40cm |
| Fiber Connector | FC/PC |
| Fiber Diameter | 0.9mm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 4.6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Drawing:

The 860nm pigtailed diode laser with TEC is typically used to stabilize or modulate light sources. In addition, this highly stable laser source can also be used in laser systems. The laser diode consists of a chip, built-in isolator, built-in monitoring photodiode and TEC cooler as well as SC/APC, SC/PC, FC/APC, FC/PC fiber connectors with the customer's choice of fiber lengths and pin definitions. Fiber coupling enables the precise transmission of light by directing it into an optical fiber, ensuring efficient and reliable delivery of the laser output.The laser diode controller consists of a constant current source and a TEC temperature controller. Its function is to provide a constant, stable current to the semiconductor laser and to control the laser's temperature, Our products combined with TEC technology can meet a lot of customer needs, if customers need to customize the fiber optic coupling with TEC, we can exclusively customize the fiber optic coupling for the customer according to the customer's application area, we hope that our service can bring you satisfactory results. BrandNew's technology is very mature, we cooperate with a number of factories, you can build the products you need to upgrade, and we will help you find the right product, not only from the price or quality, you can choose different options, as long as you tell us the needs of our resources can be integrated to give you a satisfactory answer! Our 860nm fiber is also available in other styles, such as 808nm, 15500nm, etc. With over 25 years of experience supplying 860nm lasers to researchers and OEM integrators across a wide range of markets and applications, and over 1000 devices in service, we have the experience to ensure you get the right product for your application. Working with us ensures you get reliable advice on a wide range of laser products from our knowledgeable technicians.Thank you for your support, your support is our always forward goal!

Hot Tags: 860nm Pigtailed Fiber Diode Laser With TEC suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China










