Description
2W 860nm CW Fiber Coupled Diode Laser For Pumping Machine
2W 860nm CW Fiber Coupling 105um For Laser Pumping Machine Diode Laser. It is widely used in laser industry and medical field. They are adopting specialized fiber-coupling techniques, resulting in volume products with a high efficiency, stability and superior beam quality.
Feature:0.22NA Fiber Numerical Aperture
105um fiber core, 60cm fiber length
CW working mode, 2W output power, 860nm wavelength
High efficiency and convenient packagingSimplified, efficient optical system
Application:
Inspection of PCB and micro parts
Medical laser treatment
Laser scanning display

Data Sheet
Item No: FC860DL2
Item Name: 2W 860nm CW Fiber Laser
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 860nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 2W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Length | 40cm |
| Fiber Connector | FC/PC |
| Fiber Diameter | 0.9mm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 2.5V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
Drawing:

Hot Tags: 2w 860nm cw fiber laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China










