10W 1064nm Fiber Coupled Laser Diode

Product Description
1064nm Single-Emitter 10 Watt Multimode Laser Diode
Other output powers and wavelengths are available.
High efficiency, stability and superior beam quality
FIBER PIGTAIL Multimode 200 μm NA=0.22 Bare-Fiber End (Unterminated)
These single emitter laser diodes can be purchase "stand alone" or with a turn-key laser diode control module. They offer up to 10 Watts of CW output power or 10 Watts pulsed output power. The typical emission bandwidth is 5 nm, and the laser is coupled to multimode 200 μm fiber with NA = 0.22.
Note:
Operating the product outside of its maximum ratings may cause device failure or a safety hazard.
it may be operated in cleanroom atmosphere or dust-protected housing only.
Take extreme precaution to prevent ESD. Use wrist straps, grounded work surfaces and rigorous antistatic techniques.
Drawing:

Data sheet:
Item No.: FC1064DL10
| Optical | |
| Center Wavelength | 1064nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Fiber | |
| Fiber Length | 1-1.5m |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Cladding Diameter |
220um |
| Buffer Diameter | 320um |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 8.5A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 3V |
| Power Conversion Efficiency | ~40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Hot Tags: 10w 1064nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










