Germany Diode Laser Array
Overview:
10 German bars, high reliability and stability
Small gap between laser bars
Hard solder assembly technology
Compact designs, easy to integrate
Through the accurate calculation of the waterway and heat distribution, the Bar strips are reasonably combined to achieve the consistency of the wavelength of each bar, so as to obtain a narrow spectrum and stable wavelength output.
Standard size for most hair removal machine, such as ADSS, Weifang KM, Lefis...
Data sheet:
Item No.: WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 600W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
|
Pulse Width |
≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | 50A |
| Threshold Current | 10A |
| Operating Voltage | 18V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate | 4-6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:
Hot Tags: germany diode laser array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










