20W 1064nm DFB Fiber Butterfly Laser Diode
FBG Stabilized Lasers are compact laser diodes designed for use as pump lasers. The FBG-stabilized design produces an output that is spectrally broadened by satellite modes. A FBG-stabilized laser is not a single longitudinal mode laser; while it is stabilized in terms of frequency, the gain curve will contain many different modes. Additionally, these Bragg gratings are relatively insensitive to temperature (<0.02 nm/°C). It should be noted that for the SM-pigtailed laser, stress-induced birefingence on the fiber may change the output spectrum of the laser diode. Due to the properties of the fiber, the PM-pigtailed lasers will not be affected.
Feature
1.High linearity Direct Modulation DFB laser
2.High output power
3.Emission wavelength 1064nm
4.Built-in Isolator,TEC,Theremistor and Monitor PD
5.Hermetically sealed Butterfly Package Module
6.Detachable fiber
7.PAL and NTSC system loading available
8.RoHs compliant
Data sheet:
Item No.: FC1064DL20
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±20nm |
| Output Power | 20W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Aiming Beam | |
| Center Wavelength λ | 650nm ±10nm |
| Output Power | 2mW |
| Operating Current Iop | 45~65mA |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 7V |
| PD Current | 300~3000uA |
| Thermistor ((K Ω)/β(25℃) | 10±3%/3477 |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1M |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing
Hot Tags: 20w 1064nm dfb fiber butterfly laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










