10W 793nm Fiber Coupled Laser Diode
Key features of these diodes include an output of 10 watts, center wavelength of 793nm, and a 105µm Fiber core diameter. These high power lasers are manufactured by adopting specialized fiber-coupling techniques, resulting in volume products with a high efficiency, stability and superior beam quality. These products are achieved by transforming the asymmetric radiation from the laser diode chip into an output fiber with small core diameter by using special micro optics. Inspection and burn-in procedures ensure high reliability, stability and long lifetime.
Applications:
Fiber & DPSS Laser Pumps; Machine Vision; Optogenetics; Photoluminescence; Dental; Photodynamic Therapy
Data sheet:
Item No.: FC793DL10
| Optical | |
| Center Wavelength | 793±5nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1m, can be customized |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/SMA905/ST |
| Electrical | |
| Operating Current | 4A |
| Threshold Current | 0.5A |
| Operating Voltage | 6V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~55℃ |
| Storage Temp. | -30-70℃ |
| Wavelnegth Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
FAQ:
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
Do you have any MOQ limit?
Low MOQ, 1pc for sample checking is available
What is your terms of payment?
T/T or Western Union, for your choice.
Hot Tags: 10w 793nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










