3W 785nm Fiber Coupled Diode Laser with TEC
The application of 785nm wavelength is mainly reflected in the use of 785nm Raman laser. This laser is a laser commonly used in the field of Raman spectroscopy, and its wavelength is 785 nanometers. Raman spectroscopy is a technology that uses the scattering phenomenon of light caused by molecular vibration and rotation to study, and the 785nm laser works based on this principle.
Features:
High power and high reliability
Lifespan: over 10000 hours
Built-in monitor photodiode, thermo-electric cooler and thermistor
Customized Solutions for Pigtailed Laser Modules can be offered, such as Customized Wavelengths and Powers to meet your special needs
Applications:
Laser Raman, Spectroscopy, Sensing, Medical laser treatment, Military, Printing

Spec sheet:
Item No.: FC785DL3
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 785nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 3W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/SMA905 |
| Fiber Length | 1m |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2.5A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 1.9V |
| PD | Built-in |
| Thermistor | 10K |
| TEC Current/Voltage | 6A/9.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
Drawing

Hot Tags: 3w 785nm fiber coupled diode laser with tec suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










