5W 1940nm Fiber Coupled Diode Laser
Brandnew can supply 5W 1940nm Fiber Coupled Diode Laser special for plastic welding. Using diode lasers for the welding and joining of plastic material enables you (i) to work remotely by attaching a focusing or scanner optic to your laser and hence (ii) to stay versatile concerning the shape of your joint due to the flexibility of your scanner optic and (iii) to be able to process complex geometries in 3D. Furthermore, you can (iv) achieve smaller and more precise joints due to the well-controlled positioning of your laser spot on the material, and (v) increase your energy efficiency due to the superb energy efficiency of the diode laser.
Quick details:
supply as fiber couple module, C-Mount is also available
high-power diode laser emitting 1940nm
Quality Guarantee:
Factory burn-in tested for 48hours.
One year warranty for workmanship and materials after receipt of items.

Data sheet
Item No.: FC1940DL5
| Optical | |
| Center Wavelength | 1940nm |
| Output Power | 5W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 400um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3.6A |
| Threshold Current Ith | 0.4A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
Detailed Diamension:

Hot Tags: 5w 1940nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










